Wellbeing – jakie korzyści może przynieść Tobie i Twojej firmie

Prowadzisz własny biznes i chcesz zadbać o to, by atmosfera w Twojej firmie sprzyjała jej rozwojowi? Chcesz mieć zadowolonych i efektywnych pracowników czerpiących satysfakcję z pracy? Chcesz lepiej realizować się w roli lidera? We wszystkich trzech obszarach pomoże Ci wellbeing! Jeśli nie znasz jeszcze tego pojęcia i nie wiesz, czym jest dobrostan lub znasz, ale nie wiesz, jakie realne korzyści może przynieść Twojej firmie, koniecznie przeczytaj, posłuchaj lub obejrzyj rozmowę regeneracyjną z Izabelą Kluzek-Kot.

Wellbeing i kilka niepokojących statystyk na temat zdrowia psychicznego

Październik to miesiąc zdrowia psychicznego. Nie bez powodu właśnie w tym miesiącu postanowiłam poruszyć temat wellbeingu, czyli dobrostanu. Jest on niezwykle ważny zarówno w obszarze życia prywatnego, jak również z biznesowego punktu widzenia. Statystyki pokazują, że nie jest dobrze. Jak mówi moja rozmówczyni – Izabela Kluzek-Kot – ostatnie 2,5-3 lata pandemii negatywnie wpłynęły na nasz stan psychofizyczny i psychiczny. Co druga osoba na świecie ma poczucie dużego stresu i potrzebuje wsparcia. Według WHO w 2030 roku, a może nawet wcześniej depresja będzie:

  • chorobą numer 1,
  • pierwszym powodem niezdolności do pracy,
  • najczęstszym powodem zwolnień w miejscu pracy.

 

Jeśli prowadzisz firmę, zatrudniasz pracowników i zależy Ci na tym, by tworzyć wspierający i odpowiedzialny społecznie biznes, tematyka wellbeingu zdecydowanie jest dla Ciebie!

 

Wellbeing, dobrostan – co to takiego?

Wellbeing często definiowany jest jako dobrostan. Łączy w sobie elementy wellness – stanu dobrego samopoczucia zdrowotnego i work-life balance, czyli równowagę pomiędzy życiem a pracą. Obejmuje obszary takie jak:

  • funkcjonowanie człowieka w świecie w różnych życiowych sytuacjach,
  • funkcjonowanie naszego ciała,
  • zdrowie psychiczne i fizyczne,
  • relacje społeczne,
  • poczucie sensu istnienia, misja i wizja naszego życia, osiągnięcia, skuteczność, sprawczość, potencjał jednostki,
  • cele i umiejętność ich realizacji,
  • priorytety,
  • poczucie przynależności,
  • nawyki i praktyki,
  • wypalenie zawodowe.

 

Jak widzisz wellbeing w kontekście biznesowym to temat bardzo pojemny, ważny i zdecydowanie nie ogranicza się do owoców dla pracowników czy karnetu na siłownię. Wellbeing to zaproszenie do zadawania sobie pytań, zatrzymania się, przyjrzenia relacjom, potrzebom swoim i swoich pracowników (jeśli jesteś przedsiębiorcą/liderem).

 

Jak wellbeing przekłada się na funkcjonowanie firmy?

Wellbeing w realny sposób przekłada się na funkcjonowanie firmy. Wpływa na budowanie świadomości o tym, jak ważne jest zdrowie fizyczne i psychiczne oraz, jak o nie dbać, by lepiej radzić sobie z trudniejszymi momentami, które są nieuniknione.

Wellbingowiec w firmie świadomie kreuje strategię i podpowiada, jak zadbać o trzy obszary niezbędne do harmonijnego funkcjonowania:

  1. Dobrostan własny pracowników, ponieważ trudno dobrze funkcjonować w relacjach z innymi, gdy nie umiemy wspierać siebie i nie czerpiemy satysfakcji z życia.
  2. Dobrostan liderów, bo trudno kierować zespołem i wspierać innych, nie znając narzędzi pomocnych w zarządzaniu, prowadzeniu budującej rozmowy, motywowaniu czy aktywizowaniu pracowników.
  3. Dobrostan organizacji jako całości – poprzez zbadanie jej potrzeb, znalezienie odpowiednich rozwiązań, zakomunikowanie ich i wprowadzenie zmian.

 

Troska o całościowy dobrostan w firmie pomaga:

  • utrzymać pracowników,
  • uniknąć nieustannych rotacji,
  • szybciej uporać się z problemami i zapobiec kolejnym.

 

To z kolei przekłada się na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Wellbeing to propozycja dla świadomych biznesów, które chcą tworzyć miejsca przyjazne człowiekowi.

Nie wiem, czy wiesz, ale brak troski o pracowników to jeden z głównych powodów, dla których ludzie zmieniają pracę.

Wellbeing – o tym rozmawiam z moim gościem

Z Izabelą porozmawiałam o tym:

  •  czym jest wellbeing i dlaczego jest tak ważny dla nas samych i biznesu,
  •  jak rozpoczęła się jej zawodowa przygoda z wellbeingiem,
  •  jak praktykuje wellbeing w swoim życiu i co jej to daje,
  •  jakie realne korzyści przynosi liderom, właścicielom firm i pracownikom troska o dobrostan w firmie.

 

Izabela Kluzek-Kot

Ekspert w zakresie Wellbeingu, Coach PCC, Chief Business Development Officer w Wellbee.

Jej misją jest inspirowanie i integrowanie ludzi wokół idei dbania o swój rozwój i dobrostan, by mogli w pełni cieszyć się życiem.

Przez prawie 20 lat zdobywała doświadczenie w firmach doradczo-szkoleniowych, które dziś pozwala jej koncentrować uwagę na projektach wspierających jej życiową misję.

 Ma zrealizowanych ponad 2000 godzin sesji coachingowych indywidualnych i grupowych. Przez ponad 10 lat tworzyła i prowadziła Szkołę Coachingu i Team Coachingu przygotowującą do zawodu coacha i akredytacji ICF, która dzisiaj działa pod marką House of Skills. Ta droga zaprowadziła ją do Wellbee firmy, której DNA to dbanie o dobrostan.  

Wspiera klientów biznesowych w poprawie dobrostanu u pracowników poprzez psychoterapię i psychoedukację.

 Kierownik i wykładowca studiów podyplomowych z zakresu Wellbeingu w organizacji, Studium Diversity and Inclusion realizowanych w Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego, a także ekspert w Instytucie Prawa Zatrudnienia i Work-Life Balance.

 A jeżeli chcesz specjalizować się w tej dziedzinie – zaglądnij na stronę Uczelni Łazarskiego

https://ckp.lazarski.pl/studia-podyplomowe/akademia-hr/studium-wellbeingu-w-organizacji-holistyczne-podejscie-do-dobrostanu