To już 45 rozmowa regeneracyjna. Wszystkie wcześniejsze krążyły wokół regeneracji i dobrego życia. Do tego odcinka zaprosiłam Pawła Chrzana założyciela i wiceprezesa Wellbee – nowoczesnej platformy wellbeingowej. Rozmawiamy o tym, co przez ostatnie lata zmieniło się w obszarze zdrowia psychicznego i i jak w technologia może wspierać psychoterapię.
Psychoterapia online a pandemia
Bodźcem do stworzenia platformy Wellbee była pandemia. Wtedy wszystko zaczęło się zmieniać. Świat nabrał nowych ram, innych niż dotąd znaliśmy. To wywołało niepewność i lęk. Paweł potraktował ten kryzys jako szansę na stworzenie platformy wspierającej wellbeing w formule online. Tworząc ją, skupiono się na rozwijaniu dostarczania wsparcia psychicznego, ale również na przyglądaniu temu, na czym koncentrowała się uwaga społeczna i jak funkcjonował wellbeing w organizacjach. Tak powstał projekt skierowany zarówno dla firm, jak i osób indywidualnych, który współtworzą najlepsi specjaliści.
Przed pandemią niewiele firm wdrażało programy wellbeingowe. Obecnie świadomość tego, jak bardzo są one ważne dla biznesu, rośnie. Coraz więcej mówi się również o roli psychoterapii indywidualnej. Jest duże zapotrzebowanie na psychoterapeutów, a nadal zbyt mały dostęp do nich.
Jeszcze trzy lata temu o psychoterapii się nie mówiło. Pandemia była czasem, gdy wszyscy powiedzieliśmy sobie, że jest ciężko. To ogromnie ważne, abyśmy przestali udawać, że wszystko jest piękne, że jesteśmy silni, niezależni i ze wszystkim sobie poradzimy. Mówienie o zdrowiu psychicznym w pandemii stało się normalne. To jej pozytywny aspekt.
Z drugiej strony nadal jest sporo do zrobienia w obszarze świadomości zdrowia psychicznego. Nadal w korzystaniu z usług psychoterapeutów jest bariera cenowa. To sprawia, że, jak mówi Paweł, psychoterapia jest trochę produktem luksusowym. Jest dość droga, ale ponieważ zmienia i ratuje życie, warto w nią zainwestować zamiast w coś innego. Musimy poszukiwać jak najlepszych, niskokosztowych rozwiązań, które dużo lepiej wykorzystają podaż na usługi psychoterapii, którą dzisiaj mamy oraz zainspirują do dbania o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, zanim pojawią się problemy.
To jest największy cel na nadchodzące lata, by jak najlepiej opisać i zrozumieć osobę, dać jej inspiracje do zmiany w kierunku lepszego funkcjonowania i rozwiązania na tyle tanie, by każdego było na nie stać.
Zdrowie psychiczne i granice psychoterapii
Popularność kursów mających na celu poprawę życia jest ogromna. Ważne jest, by wybierać świadomie i mieć na uwadze, że psychoterapia potrafi być uzależniająca. Terapeuta powinien jasno stawiać granice i wskazać moment, w którym problem został rozwiązany, a proces zakończony. W Wellbee psychoterapeuci dbają o to, by zbudować wczesną relację terapeutyczną, która zdaniem Pawła jest najbardziej istotnym czynnikiem leczącym.
Równie ważne są inspirujące i edukujące materiały, które tworzone są w Wellbee i publikowane m.in. na jej profilu na Instagramie. Ich celem jest inspirowanie do lepszego życia i budowanie zaufania do marki, której na zdrowiu psychicznym autentycznie zależy.
Wellbee – biznes technologiczny, czy potrzeba czynienia czegoś lepszego?
Na tak postawione pytanie Paweł odpowiedział, że Wellbee i relacje, które trzymają jego i zespół, to z jednej strony komunikacja wartościowych rzeczy, dostrzeżenie, jak wiele osób ma problemy i potrzebuje pomocy, z drugiej jego personalna fascynacja perspektywą opisania człowieka jak najbardziej poprzez liczby, co jest zgodne z jego wykształceniem.
Cel Wellbee to wprowadzanie mierzalności i samozrozumienia algorytmicznego, które dopasuje odpowiednie decyzje, procesy, ćwiczenia do konkretnej osoby, dzięki czemu będzie mogła się ona rozwijać.
Paweł mówi, że mamy obecnie gigantyczny problem z mierzalnością w ogóle w naukach społecznych, psychoterapii. Próby są trochę małe, jest problem z danymi, które są ekstremalnie wrażliwe, więc bezpieczeństwo jest ogromnie ważne.
Przełożenie procesów, którymi zajmuje się psychoterapia na liczby, może pomóc w lepszym zrozumieniu problemów.
Informacje takie jak:
- ile osób w firmie ma depresję,
- ile ma ryzyko, że ją wykształci,
- ile cierpi na zaburzenia lękowe,
- czy organizacja jest przyjazna dla różnych podtypów osobowości,
…są bardzo wartościowe dla organizacji, jednostki i całego procesu terapeutycznego.
Zdrowie psychiczne a sztuczna inteligencja
Paweł uważa, że coraz bardziej zaawansowana technologia AI będzie zdejmowała z człowieka pewne trudności również w obszarze zdrowia psychicznego. Już dziś powoli widoczne są elementy dookoła wsparcia kryzysowego, zrozumienia intencji tego, co osoba mówi. W dalszej perspektywie może to być przewidywanie jakichś problemów z zagrożeniem życia i zdrowia.
Dostrzega wartość AI w obszarze zbierania danych np. z sesji, jeśli dana osoba wyrazi zgodę. Terapeuta byłby wówczas swego rodzaju analitykiem, który dzięki pozyskanym danym mógłby lepiej kontrolować przebieg terapii, rozwijać się i pomóc większej liczbie osób osiągnąć lepsze efekty. Dzięki wykorzystaniu danych można aktywizować użytkownika. Tu Paweł widzi nadzieję dla technologii AI.
Z drugiej strony im bardziej będzie się rozwijała technologia, tym bardziej musimy pamiętać o tym, jak bardzo ważne są w naszym życiu relacje z drugim człowiekiem i relacja terapeutyczna.
Sposoby na regenerację w trosce o zdrowie psychiczne
Zapytałam Pawła o jego sposoby na regenerację i troskę o zdrowie psychiczne. Wymienił:
- sport najlepiej w naturze, która ma działanie terapeutyczne,
- więzi przyjacielskie, rodzinne, zawodowe, które są sensem dla zdrowia psychicznego,
- troskę o jakość relacji,
- świadome zarządzanie swoimi przerwami,
- nicnierobienie od czasu do czasu.
Myślę, że to kluczowe czynniki zdrowia psychicznego dla każdego z nas.
Tematyka tego odcinka
Z Pawłem Chrzanem rozmawiam o:
- tym, co pandemia zmieniła w obszarze zdrowia psychicznego,
- granicach psychoterapii,
- platformie Wellbee i jej celach,
- wsparciu AI w obszarze zdrowia psychicznego,
- sposobach na regenerację.
Paweł Chrzan – współzałożyciel i wiceprezes Wellbee, nowoczesnej platformy wellbeingowej. Jego droga do branży ochrony zdrowia psychicznego wiodła z jednej strony przez filozofię i fascynację Jungiem, a z drugiej przez lata spędzone w takich firmach technologicznych, jak Google i Facebook. Przed założeniem własnego biznesu, doświadczenie zdobywał również we współpracy z Booksy, gdzie prowadził zespół Badań i Rozwoju. Studiował matematykę i fascynują go liczby i statystyka.