Rajd Flaminga – cel wsparcie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

Kolejny 51 odcinek mojego podcastu jest nieco inny niż zwykle. Ponieważ lubię wspierać ważne idee i inicjatywy, postanowiłam przybliżyć w nim Fundację „Gajusz” oraz inicjatywę pod nazwą „Rajd Flaminga”. Celem tej rozmowy jest zwrócenie uwagi na pilny i rosnący problem społeczny oraz zachęta do pomagania. Moimi gośćmi są – Anna Rajska-Rutkowska wiceprezeska Fundacji „Gajusz” oraz Kamil Pyclik inicjator i pomysłodawca „Rajdu Flaminga”, przedsiębiorca z branży elektromobilności.

 

Kilka słów o fundacji i flamingu

Fundacja „Gajusz” działa od 25 lat. W jej logo znajduje się flaming – zwierzę, które większości z nas kojarzy się sympatycznie i wywołuje uśmiech na twarzy. Ma również fantastyczną cechę – może rozłożyć wielkie skrzydło i otoczyć nim osobę potrzebującą pomocy. Właśnie to robi fundacja „Gajusz”pomaga dzieciom, dając im ciepło, serdeczność, bliskość.

  •         Wspiera dzieci chore onkologicznie.
  •         Prowadzi hospicja dziecięce.
  •   Prowadzi terapie dla dzieci i młodzieży potrzebującej wsparcia psychologicznego oraz ich rodziców/opiekunów.

 

Jak mówi Anna, wiceprezeska Fundacji „Gajusz”, każdy człowiek potrzebuje wsparcia i przytulenia, choć niekiedy innego. Czasem jest nim życzliwa i serdeczna opieka medyczna, innym razem trzeba posklejać roztrzaskane dusze, bo choroba nie jest w ciele, a w umyśle i duszy.

 

Centrum Terapii i Pomocy Dziecku i Jego Rodzinie „Cukinia”

W ramach fundacji działa również Centrum Terapii i Pomocy Dziecku i Jego Rodzinie „Cukinia” świadczące pomocą psychologiczną dla dzieci i młodzieży z pieczy zastępczej, których historie są zazwyczaj niezwykle trudne. Wsparcie, jakie uzyskują w „Cukinii”, polega między innymi na odbudowywaniu więzi. To właśnie zaburzenia więzi leżą często u podstaw zaburzeń psychicznych. Terapie w „Cukinii” mają bardzo różnorodne formy.

Nazwa centrum pochodzi od tytułu książki francuskiego autora Gillesa Parisa „Nazywam się cukinia”. Napisana w nieco bajkowej konwencji, opowiada o tym, co dzieje się, gdy dzieci tracą biologicznych rodziców i trafiają do domu dziecka lub rodziny zastępczej. Pokazuje to, co widzi dziecko.

 

Stan psychiczny polskiego społeczeństwa

Stan psychiczny naszego społeczeństwa nie jest dobry. Przekłada się to również na relacje dorosły-dziecko. Zaburzone więzi sprawiają często, że dzieci/młodzież krzyczą, zamykają się w pokojach, samookaleczają się, mają trudności z budowaniem relacji. Zła wiadomość jest taka, że, jak mówi Ania, trend jest wzrostowy. Rocznie z terapii w „Cukinii” korzysta 800 dzieci. Z roku na rok przybywa o około 20-30% więcej, a ponieważ brakuje specjalistów i środków, to kolejka oczekujących rośnie. Stąd pomysł na „Rajd Flaminga”, który pojawił się w głowie Kamila Pyclika.

 

Cel i idea „Rajdu Flaminga”

Celem „Rajdu Flaminga”, który potrwa tydzień, jest zabranie 500 tysięcy złotych na wsparcie Fundacji „Gajusz” i pomoc psychologiczną dla dzieci. Uczestnicy startują samochodami elektrycznymi już 26 maja 2023 roku z EV Experience Day Tor Modlin. Stamtąd udają się do Rygi, a następnie do wioski Świętego Mikołaja w Rovaniemi. Powrót odbywać się będzie przez Szwecję. Wszędzie, gdzie się zatrzymają, będą zwracać uwagę na potrzebę wsparcia psychologicznego dzieci i młodzieży oraz zbierać środki.

Rajd ma zainicjować kampanię, którą będzie można wspierać przez cały czas również po jego zakończeniu. Link do zbiórki znajdziecie TUTAJ.

 

Dlaczego warto wesprzeć tę inicjatywę?

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, dlaczego warto wesprzeć „Rajd Flaminga” i Fundację „Gajusz”, poniżej kilka faktów:

  • Zebranie kwoty 500 tysięcy złotych zapewniłoby roczną terapię psychologiczną 120 kolejnym dzieciom.
  • Pieniądze na terapię dzieci i młodzieży są inwestycją w przyszłych mądrych i zaangażowanych pracowników, rodziców, dorosłych.
  •  Obecne dzieci i młodzież „za chwilę” będą dorosłymi, niech będą również dorosłe emocjonalnie, by trauma z dzieciństwa nie była dla nich ciężarem. Terapia dorosłego wymaga jeszcze większej inwestycji.

 

Pomyśl o jakimś dziecku w Twoim otoczeniu, które potrzebuje pomocy. Takich dzieci czekających na wsparcie jest kolejka w „Gajuszu”. Jak mówi Kamil w rozmowie – „Zróbmy to razem, bo możemy wszystko razem”.

 

O tym jest ta rozmowa

Z Anią i Kamilem rozmawiamy o:

  • Fundacji „Gajusz” i jej działaniach,
  • Rosnącej z roku na rok potrzebie wsparcia psychologicznego dzieci i młodzieży,
  • „Rajdzie Flaminga” i jego idei.