Przedsiębiorczość i bycie liderem

Przedsiębiorczość to temat Rozmowy Regeneracyjnej, do której zaprosiłam Piotra Nowosielskiego założyciela Just Join IT i Rocket Jobs.

Jeśli ciekawi Cię tematyka lidershipu oraz wyzwań z nim związanych, przeczytaj poniższy artykuł lub posłuchaj całej rozmowy.

Przedsiębiorczość w genach

O ludziach, takich jak Piotr, często mówi się, że mają w sobie gen przedsiębiorczości. To przykład człowieka, który się nie poddaje i działa nieszablonowo. Przez wiele lat próbował rozkręcić własny biznes, ale, jak mówi w rozmowie, nie były to jakieś spektakularne przedsięwzięcia. Mimo to nie poddawał się, bo zawsze chciał robić rzeczy, które mają znaczenie i realizować znaczące projekty. Strzałem w dziesiątkę okazały się portale pracy – Rocket Jobs i Just Join IT, które rozwija ze swoim zespołem od 2017 roku. 

Rozwój i zmiana podejścia do przedsiębiorczości

Początkowo Piotr chciał być architektem. Jednak po liceum wybrał studia o profilu ekonomicznym, biznesowym. Chłonął wiedzę w różny sposób i w różnej formie.

Obecnie w swojej firmie zatrudnia blisko 200 osób. Na przestrzeni lat, gdy ją rozwijał, jego podejście do biznesu zmieniało się. Zrozumiał, że nie da się całego biznesu ciągnąć na własnych barkach. Postawił na dobry team, a sam postanowił być dobrym liderem, osobą, która wyciąga innych wyżej. Dziś, jak mówi, uważa, że to kluczowe, jeśli chce się robić biznes, który jest raczej większy niż mniejszy.

Wyzwania przeszłości a teraźniejszość

Na początku dużym wyzwaniem było dla Piotra budowanie świadomości marki, której nikt nie znał. Obecnie są nimi:

  • rekrutacja pracowników,
  •  przyciągnięcie talentów do organizacji,
  • zwalnianie ludzi i rozstania z tymi mocnymi,
  • przetrwanie na trudnym, konkurencyjnym rynku, który się zmienił,
  •  adaptacja do zmieniających się czynników, sytuacji, co warunkuje ciągły rozwój,
  • zwiększanie przychodów, rentowności,
  • sprawianie, by wszyscy ludzie wiedzieli, co jest wspólnym celem, w którą stronę zmierzają.

 

Od wizjonera do lidera

Piotr jest managerem od 5-6 lat i, jak mówi, cały czas się uczy. Na początku w jego działaniach było dużo micromanagmentu. Z biegiem czasu dzięki mocnym ludziom zrobił progres. Dziś wie, że ludzie w organizacji są najważniejsi, a gdy biznes rośnie, manager również musi być coraz lepszy.

Piotr uczy się głównie w praktyce również od bardziej doświadczonych osób, które ma na pokładzie. To najbardziej pomaga mu w rozwoju. Stara się być otwartogłowy, rozmawiać z innymi ludźmi, być otwarty na feedback, mieć jednego, dwóch, trzech mentorów – ludzi, od których czasem czerpie wiedzę. Najważniejsze jest dla niego uczenie się w praktyce.

Przedsiębiorczość na starcie

Piotr prowadzi fundację Aula Polska, która od 15 lat edukuje, jak robić startupy. Zapytałam go, co doradziłby osobom, które je zakładają lub myślą o nowym biznesie? Radzi, by

próbować wyjść jak najszybciej ze swoim produktem na rynek i zacząć sprzedawać. Jego zdaniem sprzedaż jest najważniejsza w biznesie. Sprzedajemy wizję, gdy próbujemy znaleźć wspólnika, sprzedajemy, gdy budujemy wizerunek i próbujemy dotrzeć ze swoim marketingiem do grupy docelowej. By być skutecznym, trzeba nauczyć się sprzedaży, zaczynając chociażby jako handlowiec w firmie. Każda sprzedaż uczy wyjścia ze strefy komfortu i to jest super.

Cechy dobrego lidera

Zdaniem Piotra cech dobrego lidera jest mnóstwo. Wytrwałość jest jedną z nich, ale nie o to chodzi, by nie poddawać się w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie dowozić tego, na co samemu się ze sobą umawiamy. Jeśli rynek nas weryfikuje, to musimy też wiedzieć, kiedy powiedzieć sobie „nie jestem tak dobra/dobry, jak sądziłem” i odpuścić temat, wrócić do pracy na etat lub do nauki. Ludzie czasami marnują życie na projekty, które nie mają sensu. Dobrze wyznaczyć sobie KPI na to, czy idzie nam dobrze, średnio lub na tyle źle, że trzeba odpuścić. Ważna jest wytrwałość z dużą wiarą w siebie, ale też bez bycia odklejonym od rzeczywistości.

3 wskazówki dla liderów

Trzy wskazówki dla liderów, osób zaczynających prowadzenie biznesu od Piotra to:

  •         „Bądź ze sobą brutalnie szczery i miej pokorę”,
  •         „Naucz się sprzedawać”,
  •         „Musisz lubić ludzi, bo samodzielnie nigdzie nie dojdziesz”.

 

Różnorodność w biznesie

Zapytałam Piotra, czy różnorodność w biznesie ma dla niego znaczenie, a jeśli tak to jakie? W odpowiedzi usłyszałam, że nie ma czasu, by się nad tym za bardzo zastanawiać. Raczej stawia na to, by zespoły w jego firmie tworzyły osoby podobne do siebie. Ludzie chcą spędzać czas z osobami podobnymi do siebie i robić fajne rzeczy. Chodzi o to, by znajdować ludzi najlepszych. To jest dla niego najważniejsze.

 

Sposoby na regenerację

Jakie Piotr ma sposoby na regenerację? Gra w piłkę, szachy, spotkania ze znajomymi, spacery w otoczeniu przyrody.

Jeśli interesuje Cię tematyka lidershipu, polecam Ci również niezwykle inspirującą rozmowę z Łukaszem Szymulą -> Odwaga lidera i działanie mimo strachu.

 

Tematyka tego odcinka

Z Piotrem rozmawiam o:

  •  genie przedsiębiorczości,
  • byciu dobrym liderem,
  • wyzwaniach związanych z zarządzaniem firmą,
  •  różnorodności,
  •  regeneracji.

 

Piotr Nowosielski, co-founder i CEO Just Join IT

 

Od 6 lat u steru najszybciej rosnącego bootstrap startupu i zarazem największego branżowego portalu pracy w Polsce: Just Join IT. Wraz z zespołem ponad 200 osób rozwija także portale pracy przyszłości RocketJobs.pl i Hello HR. Po godzinach gra w piłkę nożną, szachy i zanurza się w historii XX wieku. Prowadzi fundację Aula Polska, która od 15 lat edukuje, jak robić startupy.