Ta rozmowa regeneracyjna publikowana jest na dzień przed Dniem Ojca. Dedykuję ją mężczyznom, ojcom, synom. Marzy mi się świat, w którym mężczyźni i kobiety są partnerami i nie muszą sobie udowadniać, kto jest lepszy. Potrzeba do tego silnych poczuciem własnej wartości kobiet i mężczyzn. Mężczyźni z natury lubią być postrzegani jako silni, co czasami może przeszkadzać im w życiu w zgodzie ze sobą. Z Pawłem Mosakiem mentorem wspierającym w rozwoju osobistym porozmawiałam o obrazie współczesnego mężczyzny.
Facet o facetach i emocjach
Paweł na swoim profilu na Linkedin prowadzi cykl „Facet o facetach”, w którym porusza tematy niewygodne dla mężczyzn, a jednocześnie niezwykle ważne dla budowania poczucia własnej wartości. Pisze m.in. o: wstydzie, odwadze, akceptacji, podcinaniu skrzydeł. Cykl ma zachęcić mężczyzn do mówienia.
Pomysł na niego zrodził się ponad 20 lat temu, gdy pociągała go duchowość indiańska. Dołączył do grupy prowadzonej przez Indianina i zrozumiał, jak ważne jest, by być wojownikiem, który spotyka się ze sobą, ze swoją ciemną stroną, ze słabościami i ograniczeniami. Przez wiele lat myślał o tym, by pójść z tym dalej.
Życie poprowadziło go na stanowisko menedżera, ale z biegiem czasu poszedł w kierunku pomagania ludziom m.in. mężczyznom w rozwoju. Jak mówi, nie była to łatwa decyzja. By zachęcić innych do otwartości, pomóc im zrozumieć, że ma ona wartość i jest potrzebna, musiał sam publicznie pokazać swoją otwartość. Jego publikacje na ten temat cieszyły się największym zainteresowaniem na profilu.
Spotkanie ze sobą i jego wyzwalająca moc
Paweł przygląda się sobie od 30 lat, kiedy to trafił na terapię. Wybrał się na nią, gdy jego życie było tak trudne, że nie radził sobie sam. Od tego momentu regularnie spotyka się ze sobą i z tym, na ile w danym momencie jestem w stanie przyjąć prawdę o sobie. Te spotkania mają wyzwalającą moc. Im bardziej otwarcie przyznajemy się do tego, że mamy ciemną stronę, tym większą mamy siłę. Im bardziej potrafimy o tym mówić, tym zyskujemy energię i moc.
Spotkanie ze sobą pomaga dostrzec i zmienić tzw. programy z dzieciństwa. To od nich trzeba zacząć, by zmienić swoje życie i budować poczucie własnej wartości.
Obraz współczesnego mężczyzny
Zdaniem Pawła obraz współczesnego mężczyzny uzależniony jest od wieku i pokolenia. Często jest jednak tak, że mężczyźni nie mówią o emocjach, o tym, z czym im trudno, chyba że wypiją trochę alkoholu. Wtedy rozmowa o nich jest dopuszczalna. Powoli zmienia się to u młodszego pokolenia.
Coraz częściej młodzi chłopcy dorastają bez dorosłych mężczyzn, a nawet jeśli oni są fizycznie, to zwykle nie mają kontaktu z emocjami. Są nieobecni emocjonalnie. Chłopcy dorastają głównie pod okiem matki, może babci, w szkole trafiają głównie na kobiety nauczycielki i nie mają szansy wyjścia ze świata kobiet.
W domu bez ojca chłopiec może nie mieć szansy być dzieckiem. Czasami staje się partnerem matki, a potem nie może do końca wyfrunąć z gniazda i jest w zawieszeniu.
Jeśli ojciec jest obecny, to on jest wzorem, ale trzeba go kiedyś odrzucić, by pójść w świat i zbudować swoją osobowość.
Spotkanie z emocjami
Gdy mężczyzna nie ma kontaktu ze swoimi emocjami, niezwykle trudno mu zbudować autentyczne poczucie własnej wartości. Wstyd to często zasłona dymna ukrywająca fakt, że żyjemy według jakichś programów. Smutek u mężczyzn często przykrywany jest złością, a ta niewyrażona potrafi być bardzo niszcząca. Dlatego tak ważne jest, by poznać swoje emocje i dotknąć ich w bezpiecznych warunkach.
Męskie poczucie własnej wartości
Badania pokazują, że u kobiet trzeba mocno wspierać poczucie własnej wartości. Zapytałam Pawła, jak przejawia się jego brak u mężczyzn. Okazuje się, że często budują oni swoją wartość samochodem, stanowiskiem, miejscem w szeregu, tym, kogo znają, jakie są ich dzieci. Jest wiele sposobów, by szukać poczucia własnej wartości na zewnątrz i na tym polega problem. Tymczasem bez względu na to, czy mamy poczucie własnej wartości, czy nie, to jesteśmy tak samo wartościowi. Mało kto dostrzega różnicę pomiędzy wartością i poczuciem wartości.
Jak budować poczucie własnej wartości, będąc mężczyzną?
Według Pawła w budowaniu poczucia własnej wartości pomaga odwaga spotkania ze sobą, zaryzykowania i pokazania tego innym. Mówienie o trudnościach, o tym, że w coś uciekamy. Trzymając te tajemnice dla siebie, nie mam kontaktu ze sobą.
Każdy z nas ma w sobie takiego krytyka „rodzica”, która zawsze coś w nas znajdzie. Aby zmienić cokolwiek, trzeba dać sobie przyzwolenie, pozwolić rodzicowi, który kocha, żeby się w nas rozwinął, by to wolne dziecko, które jest w nas, zaczęło żyć.
W budowaniu poczucia własnej wartości pomaga też umiejętność bycia w samotności, spotkania ze sobą w ciszy. Wiele osób nie wytrzymuje ciszy i bycia ze sobą. Będąc ze sobą w prawdzie, możemy poczuć swoją wartość i pójść z nią dalej w świat.
Atrybuty mężczyzny
Zapytany o listę atrybutów mężczyzny pomocną w życiu w zgodzie ze sobą Paweł wymienił:
- odwagę do życzliwego spotkania ze sobą,
- cierpliwość,
- konsekwencję,
- empatię,
- współpracę,
- opiekę nad sobą i innymi,
- wartości,
- mądrość, czyli wiedzę stosowaną w praktyce,
- otwartość na siebie i innych,
- tolerancję.
Rola ojca w życiu syna
Według Pawła w relacji ojciec-syn ważne jest, by:
- pokazać siebie i być sobą,
- mówić o tym, że zmian można dokonać w każdym wieku,
- zachęcać do próbowania i odwagi pójścia za sobą,
- dbać o siebie, bo, gdy syn to zobaczy, również zadba o siebie,
- pokazywać świat i jego różnorodność,
- pozwolić wyjść z gniazda i robić coś po swojemu,
- być obecnym.
Sposoby na regenerację
Zapytałam Pawła o jego sposoby na regenerację. Są nimi medytacja, spacer z kijami, spędzanie czasu z ludźmi, którzy go inspirują i z którymi wzajemnie się „podnoszą”, dając sobie zastrzyk do zmiany, łagodność i życzliwość dla siebie.
Łagodność to zdaniem Pawła pierwszy krok, by pozwolić sobie na regenerację, przyjąć siebie.
Zachęcam Cię czytelniku do wejścia na drogę rozwoju osobistego, do spotkania się ze sobą. Jeśli jesteś kobietą, podeślij tę rozmowę ważnym dla Ciebie mężczyznom, może będzie impulsem do spojrzenia w głąb siebie?
Tematyka tego odcinka
W tej rozmowie regeneracyjnej z Pawłem Mosakiem rozmawiam o:
- współczesnych mężczyznach,
- spotkaniu z emocjami,
- poczuciu własnej wartości,
- atrybutach mężczyzny,
- roli ojca w życiu syna,
- sposobach Pawła na regenerację.
Paweł Mosak – mentor wspierający w rozwoju osobistym, w zmianie. Pomaga również właścicielom firm w budowaniu dojrzałych zespołów, komunikacji oraz menadżerom w stawaniu się przywódcami.
Rozpoczyna przygodę pracy z mężczyznami w ich drodze do poznania siebie, rozwoju, dojrzałości, w stawaniu się wojownikami, którzy toczą walkę ze sobą, którzy z odwagą spotykają się z ze swoją ciemną stroną.
Łączy różne obszary wiedzy m.in.: neurobiologię, psychologię, zarządzanie z uważnością, medytacją, duchowością, obejmując je swoim wieloletnim doświadczeniem:
- 25 lat pracy jako c-level menadżer, członek zarządu w spółkach skarbu państwa i korporacjach,
- 30 lat doświadczenia w rozwoju osobistym, które przyniosło głębokie zmiany w życiu.
Przez 6 lat uczył się od 80-letniego Indianina, strażnika mądrości rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.
Znajdziecie go na stronie: pawelmosak.pl