Jak działać w zgodzie ze swoimi talentami

Talenty

TALENTY to temat, który od lat mnie fascynuje i od kiedy odkryłam  test talentów Gallupa  – Clifton Strenghts uważam, że nie ma lepszego narzędzia, które wspiera rozwijanie potencjału człowieka, niż praca z talentami właśnie. Najpiękniejsze co może się wydarzyć to obserwowanie podnoszących się skrzydeł osoby, która zaczyna dostrzegać w cechach, których do tej pory nie doceniała swój potencjał i możliwości.

Bo talenty to często są właśnie te cechy, których nie doceniamy, bo przychodzą nam z łatwością, lekkością i uważamy, że  “to takie proste i na pewno każdy tak ma”.

 

Klątwa talentów

Do jednej z Rozmów Regeneracyjnych zaprosiłam Justynę Kurek – Wdowiak, która także pracuje z talentami. O talentach zapewne wie o niebo więcej niż ja bo wysoko ma talent “uczenie się” 🙂

W tym odcinku rozmawiamy o talentach, ich wspaniałym wpływie na człowieka i tym co one nam robią. Mówimy także o zjawisku które nazwałam “klątwą talentów” czyli tym, że właśnie te rzeczy które przychodzą nam z łatwością są przez nas bagatelizowane i niedoceniane – bo to takie proste.

 

Rozwój tradycyjny i w oparciu o talenty

“Klątwa talentów” jest wynikiem wielu lat wpajania nam tradycyjnego modelu rozwoju, który działa w oparciu o pracę ze słabościami.  To tam słyszymy, że “naprawianie słabości prowadzi do sukcesu”. To w tym modelu pracujemy ponad siły żeby podciągnąć się w dziedzinach, które nam zupełnie nie odpowiadają, frustrują i męczą. A kierunki, które przychodzą nam z łatwością odpuszczamy bo … i tak nam dobrze idzie.

A w rozwoju w oparciu o mocne strony mówimy że właśnie “Koncentrowanie się na mocnych stronach i talentach prowadzi do sukcesu” a nad słabościami powinniśmy pracować tylko po to by uniknąć porażki.

 

Metody radzenia sobie ze słabościami

W pracy z talentami Gallupa mamy kilka strategii na radzenie sobie ze słabościami. Moją ulubioną jest strategia “chrzanić to” – czyli nie koncentrowania się zupełnie na słabościach, ignorowanie tego co nam nie wychodzi, a koncentrowanie się na tym gdzie widzimy swój potencjał. 

Drugą ulubioną strategią radzenia sobie ze słabościami jest szukanie do współpracy kogoś kto dany talent, który nam pomaga z realizacji zadań – ma wysoko. To klucz do wspaniałej pracy zespołowej i uzupełnianiu się we współpracy. 

Praca z talentami to temat rzeka! Działa na wielu płaszczyznach i dla osób w każdym wieku!

Ja mogę powiedzieć, że poznanie moich talentów zmieniło moje życie na lepsze. Zrozumienie mechanizmów które od lat mną kierowały sprawiło, że to ja nauczyłam się sterować i zarządzać talentami, a nie one mną:)

Na początek zapraszam Cię do wysłuchania rozmowy i sam oceń, czy chcesz działać spójnie z Twoimi talentami, czy wolisz się męczyć i naprawiać swoje słabości?