Jak dobrze zacząć rok?

Początek roku upływa nam pod znakiem wyznaczania celów, planowania, robienia map marzeń. W sieci pojawia się dużo porad, jak zrobić to dobrze. Trzeci sezon Rozmów Regeneracyjnych otwieram rozmową właśnie na ten temat. Moją gościnią jest Małgorzata Czernecka – psycholożka biznesu, psychoterapeutka i Wellbeing Wizard. Posłuchaj, obejrzyj lub przeczytaj ten artykuł, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zaplanować rok w zgodzie ze sobą. Znajdziesz tu wiele konkretnych wskazówek!

Planowanie nowego roku w zgodzie ze sobą

Małgorzata Czernecka uważa, że każdy z nas zaczyna nowy rok tak, jak czuje, że potrzebuje lub na ile ma gotowość. Obserwując to, co dzieje się w biznesie, patrząc na swoje doświadczenia w pracy warsztatowej z pracownikami, specjalistami, liderami, dostrzega, jak bardzo pędzimy i jak bardzo brakuje nam zatrzymania. Obecna pora roku (zima) bardzo zatrzymaniu służy, wystarczy spojrzeć za okno. Natura śpi, regeneruje się, zatrzymała się i kieruje swoją energię do środka, by wykiełkować za kilka miesięcy. Tymczasem my – ludzie z końcem roku pędzimy, dopinamy różne projekty. Często jesień i zima, gdy nasze ciało potrzebuje odpoczynku, są dla nas bardzo intensywne. Co możemy zrobić? Skorzystać z wyhamowania, które dzieje się naturalnie przez święta i nowy rok. Być może wydłużyć sobie ten czas, skierować uwagę do środka, zatrzymać się i podsumować miniony rok zastanawiając się:

  •         co nam przyniósł,
  •         czego nas nauczył,
  •         które doświadczenia był wspierające i chcemy kontynuować, a które potrzebujemy zmienić,
  •         które relacje nam służą, a które nie,
  •         co było trudne i ile nas to kosztowało.

 

Niestety nie lubimy się zatrzymywać, wiele osób nie potrafi, a wynika to z tego, co dzieje się w zatrzymaniu. To właśnie wtedy dochodzą do nas uczucia, emocje, refleksje, których być może nie chcemy poczuć czy zobaczyć, bo są trudne.

Wiele osób ze świata biznesu mówi Małgorzacie, że zatrzymanie było im bardzo potrzebne. Mniej więcej połowa osób chorowała w okresie świąt i nowego roku, więc organizm odreagowywał, system immunologiczny i hormonalny zaczynały wracać do równowagi. Infekcja często mówi nam STOP. To moment przeciążenia, koniecznego zatrzymania, gdy ciało wie lepiej. Zatrzymanie jest ważnie zarówno w aspekcie fizycznym, jak również mentalnym i emocjonalnym. Pozwala wejść w nowy rok z nową refleksją i odpowiedzieć sobie na pytania:

  •         Co nam służy?
  •         Czego chcemy doświadczyć?
  •         Co możemy zrobić w tym kierunku?

 

Zatrzymanie, refleksja, zmiana…

Małgorzata powiedziała w rozmowie, że 98-99% społeczeństwa jest od czegoś uzależniona. Uzależnienia, w tym uzależnienie od pracy, pozwalają nam nie czuć, nie doświadczać bólu, który się z tym wiąże.

Sama, mając 30 lat, zachorowała na przewlekłą białaczkę szpikową. Zanim usłyszała diagnozę, pracowała po 12-16 godzin na dobę, prowadziła swoją pierwszą firmę, którą założyła w wieku 22 lat. Nikt nie kazał jej pracować intensywnie, kochała to, co robiła. Jej firma zatrudniała ok. 100 osób.

Wcześniej, w wieku 17 lat, miała już nowotwór. Dawano jej dwa miesiące życia. Wówczas nie chciała o tym myśleć, zatrzymywać się. Nowotwór miała „odhaczony”, a rachunek prawdopodobieństwa pokazywał, że już nie wróci. Chciała nie myśleć, nie czuć, korzystać z życia na maksa. Taki był plan. Miała poczucie omnipotencji, aż ciało powiedziało STOP… Wcześniej dawało sygnały, których nie zauważała. Gdy po raz drugi dowiedziała się o chorobie, była bez siły, energii, z bardzo dużym długiem energetycznym, ponieważ mało piła, mało spała, jadła to, co miała pod ręką. Gdy usłyszała diagnozę, powiedziała sobie STOP. Zmieniła całe swoje życie, a dokładniej ujmując, ta zmiana trwa do dziś.

Od momentu, gdy zaczęła zajmować się bioenergetyką ciała, pracą z ciałem, psychoterapią psychosomatyczną nie doprowadza się już do takich wyczerpań energetycznych. Efekty widać – odstawiła leki na białaczkę, które brała przez 10 lat i obecnie jest w procesie zupełnego zdrowienia.

Jak dziś funkcjonuje?

  •         Eliminuje absolutnie wszystko, co zabiera jej energię.
  •         Jest mocno skoncentrowana na pojedynczych zadaniach, pojedynczych krokach naprzód.
  •         Odcina wszystko, co może poczekać.
  •    Bardzo mocno dba o ciało (picie, jedzenie, sen, aktywność fizyczna, warunki pracy na salach warsztatowych).
  •         Pracuje w sprintach od – do, potem odpoczynek.

 

Ludzie w kryzysie przychodzą do niej z różnymi tematami. Wie, że jej energia i dobra kondycja przekładają się na pracę z grupą i efekty na sali.

Wellbeing w firmach

Wellbeing odgrywa również ogromną rolę w firmach. Coraz więcej organizacji rozumie, że kondycja liderów jest kluczowa dla ich biznesu. Po pandemii bardzo dużo się zmieniło. Jak wynika z badań Małgosi, liderzy mieli niższy poziom energii i wellbeingu wewnętrznego niż ich zespoły.

Coraz częściej firmy zaczynają szukać rozwiązań optymalizujących styl pracy. I choć nie mają zbyt dużego wpływu na wellebing w obszarze życia prywatnego, dbania o siebie pracowników, to mają ogromny wpływ na styl pracy. 

Badania pokazują, jak bardzo sami siebie sabotujemy – nie pracujemy w ciszy, mamy wielozadaniowość i ogień w firmach. Zdaniem Małgorzaty mamy ogromny potencjał, ale w większości nieuruchomiony przez zmęczenie, brak dostępu, stres, myślenie i patrzenie tunelowe.

Co jeszcze możesz dla siebie zrobić, by dobrze zacząć rok?

Wymienione przez Małgosię sposoby na to, by dobrze zacząć rok to: zatrzymanie, refleksja nad ubiegłym rokiem i tym, co dalej, a także przyjrzenie się temu, jak się zmieniliśmy i jak dzisiejsza rzeczywistość wykreowana przez nas do nas pasuje? Jak wyglądają nasze relacje, styl pracy, zadania i poczucie sensu? Można też zacząć rok od porządkowania, sprzątania – domu oraz rzeczy, które nam nie służą, nie cieszą, nie sprawiają przyjemności, a zabierają energię. Chodzi o to, by dosłownie i w przenośni odłożyć rzeczy na swoje miejsce, ale też siebie, swoje zadania i relacje.

Jak określać cele na nowy rok?

Małgorzata, planując cele na nowy rok, wypisuje sobie kategorie doświadczeń, które chce mieć, jak chce się czuć, np. potrzebuję jogi 3 razy w tygodniu, chcę zaczynać spokojnie dzień, regularnie jeść, pracować z ludźmi. Radzi, by cele związane z pieniędzmi nie były celami samymi w sobie, a bardziej określeniem tego, czego dzięki temu chcemy doświadczyć. Potem dopisujemy do tego, co potrzebujemy zrobić, żeby tego doświadczać. Z tego mogą wyjść cele lub zadania. Ważne, by nie wychodzić od liczb, tylko naszych głębokich potrzeb i wartości. Wtedy motywacja jest z zupełnie innego miejsca. Zupełnie inaczej działamy z poziomu głębokiego połączenia ze sobą i tego, co dla nas ważne, a inaczej, gdy wypiszemy na kartce cele, a motywuje nas to, że inni takie mają.

Gdy jesteśmy w zadaniowości, to mamy presję zewnętrzną, która włącza nam myślenie tunelowe i blokuje dostęp do czucia głębokiego, do wyższego ja.

Doświadczenia na ten rok

Zapytałam Małgorzatę, czego chce doświadczać w 2024 roku? W odpowiedzi usłyszałam, że potrzebuje wejść na swoje merytoryczne miejsce. Ma poczucie, że ma dużo do dania innym i to jej obowiązek. Chce oddać to, w czym może być zastępowalna. Raz na miesiąc/dwa chciałaby zrobić sobie krótką przerwę od pracy w postaci urlopów, wyjazdów.

Jest taka prawidłowość, że nasza przeszłość tworzy naszą przyszłość i wywołuje określoną reakcję fizjologiczną w ciele. Trudno to zmienić. Dlatego tak ważne jest, by wysadzać się z tych torów, zmieniać środowisko, łamać schematy, które mamy. Zdaniem Małgosi rozwój idzie spiralnie. Warstw, poziomów do pracy jest bardzo dużo. Nie warto iść za modami, wewnętrznym przymusem ciągłego doskonalenia, bo można się w tym pogubić.

Ciało – punkt wyjścia

Ciało jest według Małgorzaty podstawą, naszym przewodnikiem. Według badań najbardziej produktywne zespoły na świecie pracują 10 godzin tygodniowo w ciszy. Warunki pracy mają ogromny wpływ na jakość pracy.

Znajomość ciała, tego, jak ono funkcjonuje, jak ładujemy układ nerwowy w ciągu dnia, jest bardzo ważna. Mamy też emocje. Wiedza na temat tego, jak działa mózg oraz aspekt duchowy, poczucia sensu i celu są potężnym źródłem energii, na które nie zwracamy uwagi. Dbanie o siebie to bardzo indywidualna sprawa. Dobrze jest czerpać przyjemność z poświęcania czasu sobie, z przestrzeni dla siebie. Gdy nie mamy energii, dobrze jest to wykorzystać do zatrzymania.

Świadome wejście w nowy rok

Moja rozmowa z Małgorzatą doskonale pokazuje to, jak ogromnie ważna jest świadomość. Tematyka tegorocznych spotkań Open Forum będzie krążyła właśnie wokół potęgi świadomości oraz przyszłości technologii, więcej szczegółów wkrótce.

Świadomość, zdaniem Małgosi, jest też o tym, w jakich maskach działamy. Maski to GPSy po mechanizmach obronnych i one są potrzebne. Bez maski mocy nie weszlibyśmy na konferencję i nie podchodzilibyśmy do obcych ludzi. Maski mocy, spokoju, miłości są super. Świadomość jest o tym, że mamy maski i, że trzeba ich świadomie używać, bo zabierają energię. W świadomości jest też prawdopodobnie nasze wyższej ja – esencja, talenty, pragnienia.

Moja refleksja na zakończenie tego odcinka brzmi: dajmy sobie czas, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czego w tym roku chcemy doświadczać i w oparciu o to, zróbmy swój indywidualny plan, słuchając tego, co w nas. Niech moc Twojej świadomości będzie z Tobą!

Tematyka tego odcinka:

W tym odcinku z Małgorzatą Czernecką rozmawiam o:

  •         planowaniu roku w zgodzie ze sobą,
  •         wellbeingu w firmach,
  •         tym, co można zrobić dla siebie, by dobrze zacząć rok,
  •         określaniu celów na nowy rok,
  •         roli naszego ciała,
  •         świadomym wejściu w nowy rok.

 

MAŁGORZATA CZERNECKA

Psycholożka biznesu, Wellbeing Wizard, Psychoterapeutka. 

Założycielka firmy Human Power. Od 10 lat wspiera liderów dużych firm w zarządzaniu ich własną energią witalną na poziomie fizycznym, emocjonalnym, mentalnym i duchowym. W swojej pracy łączy wiedzę biznesową z psychologią behawioralną, neurobiologią, medycyną sportową i bioenergetyką ciała.

Współpracowała z takimi firmami jak m.in.: Shell, Intel, Grupa Żywiec, Axel Springer, Avon, Aviva, Samsung, Orange, T‑mobile, PKO S.A., mBANK, Credit Agricole, ING Bank, P&G, HP Inc., etc.

Jest autorką licznych publikacji m.in. w: Harvard Business Review Polska, Personel i Zarządzanie i Personel Plus oraz współautorką pierwszej w Polsce książki o wellbeingu: „Wellbeing w organizacji”. Współtworzyła raporty z ogólnopolskich badań m.in.: „Mental Health. Emocje i biznes. Odporność psychiczna pracowników” (2020), „Stresodporni. Odporność psychiczna polskich organizacji 2020” (2021), „Zmęczeni zmęczeniem” (2022).

Bardzo lubi mówić, więc można jej posłuchać w podcastach m.in.: Forbes Women, ICAN Management „Sekrety mistrzów”, „Becoming a Sustainable Leader” oraz „Finansowy Preppers”.