Dobrostan. Żyć na nowo.

Październik (miesiąc zdrowia psychicznego) rozpoczęłam tematem wellbeingu w kontekście biznesowym i wellbeingiem chcę zakończyć. Tym razem do rozmowy zaprosiłam Paulinę Patro, której historia jest przestrogą przed popadaniem w pracoholizm i wielozadaniowość bez troski o własny dobrostan. Rozmawiamy między innymi o tym, jak rozpoznać sygnały z ciała informujące, że pora się zatrzymać i zadbać o siebie.

Czym jest dobrostan?

Dobrostan to pojęcie dotyczące dwóch nierozłącznych sfer naszego życia – miejsca pracy i życia prywatnego. Niestety żyjąc w pośpiechu, coraz częściej zatracamy umiejętność odpoczywania, relaksu, nicnierobienia. Obie wspomniane sfery – wellbeing w życiu prywatnym i zawodowym wzajemnie na siebie wpływają. Nie można być w pełni szczęśliwym, gdy w jednej z nich źle się dzieje.

 

Wellbeing a odpoczynek

W praktyce wellbeingu niezwykle ważny jest element odpoczynku. Jego niedobór może mieć ogromne konsekwencje dla naszego życia i zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego, na które nadal nie zwraca się wystarczająco dużo uwagi. W sferze zawodowej brak odpoczynku prowadzi często do wypalenia zawodowego. Dużo możemy nauczyć się od dzieci. Gdy czują zmęczenie, odpoczywają, my pijemy kawę…

Co ważne nie wystarczy odpoczywać raz na jakiś czas. Odpoczynek, moment zatrzymania potrzebny jest każdego dnia.

Jak rozpoznać, że czas zadbać o swój dobrostan?

Jeśli zastanawiasz się, jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze mówiące o tym, że z Twoim dobrostanem jest coś nie tak, zwróć uwagę na to, czy:

  • żyjesz w zgodzie ze sobą,
  •  nie masz nadmiaru obowiązków w domu lub pracy,
  • masz czas, by celebrować małe radości, sukcesy,
  • odczuwasz sygnały z ciała, np. bóle głowy, kręgosłupa, które bagatelizujesz, dopóki mijają,
  •  badasz się regularnie,
  • nie wydajesz ciężko zarobionych pieniędzy na rzeczy, które nie są Ci tak naprawdę potrzebne,
  • bierzesz odpowiedzialność za swój dobrostan lub dobrostan swoich pracowników (jeśli jesteś managerem, szefem).

 

Wellbeing i drugie życie

Historia Pauliny zakończyła się happy endem, ale nie musiało tak być. Rozpoczęła swoje drugie życie, gdy zorientowała się, że ma je tylko jedno. Jak mówi w rozmowie nie każdy, kto sięgnie dna, podniesie się z niego.

Brak sprawności fizycznej, gdy zacznie szwankować zdrowie, przekłada się z kolei na psychikę. Dlatego tak ważne jest, by umieć się zatrzymać i zadbać o swój dobrostan, zanim pojawi się sygnał STOP z naszego ciała czy umysłu. Pomaga w tym rozwój osobisty, który nigdy się nie kończy. Troska o siebie powinna być regularnym nawykiem.

 

Tematy poruszone w tym odcinku

Z Paulina rozmawiam o tym:

  • czym dla niej jest dobrostan,
  • jak ważny jest odpoczynek dla życiowej równowagi,
  • jak wyglądał jej moment STOP, który sprawił, że dziś pomaga innym zadbać o dobrostan własny i pracowników,
  • jakie sygnały świadczą o tym, że najwyższy czas zadbać o siebie,
  • co robić, by stale dbać o wellbeing.

 

Paulina Patro

Przez 16 lat pracowała w firmach farmaceutycznych w działach sprzedaży, gdzie poznała smak codziennego pośpiechu, presji oraz doświadczyła długotrwałego zmęczenia. Mimo sukcesów na średnich i wyższych stanowiskach dwukrotnie doświadczyła wypalenia zawodowego, bo zapomniała o sobie… Któregoś dnia ciało powiedziało STOP i to był moment zwrotny jej historii. Zrozumiała, że brakuje jej życiowego balansu i postanowiła zadbać o swój dobrostan.

Ukończyła studia podyplomowe na Akademii Leona Koźmińskiego. Kończąc „Psychologię biznesu”, dowiedziała się o nowo powstałym kierunku – „Pozytywna organizacja – Well-being (dobrostan) i zdrowie w miejscu pracy”.

Pasjonuje ją psychologia pozytywna, filozofia, filmy, książki o tej tematyce oraz człowiek. Uwielbia czas wśród natury. Wierzy, że bycie w dobrostanie, odnalezienie swojego złotego środka jest kluczem do spełnionego życia. Pozwala wprowadzić w nie spokój i radość.

Dziś prowadzi własną firmę i zajmuje się dobrostanem w miejscu pracy. Pomaga właścicielom firm zadbać o wellbeing własny i pracowników oraz osobom indywidualnym w uzyskaniu życiowej równowagi.

Więcej na temat szkoleń, konsultacji i programów wellbeingowych Pauliny przeczytacie na jej stronie -> https://patrosfera.com/

Zapraszam do obejrzenia całej rozmowy: