Wokół coachingu narosło wiele stereotypów. Jest tak wiele różnych opinii na rynku że trudno znaleźć rzetelne informacje na jego temat. Zadajmy sobie zatem pytanie czym jest coaching, w czym pomaga, kim jest coach, jaką rolę pełni w relacji coachingowej.
W jakich sytuacjach możesz wybrać pracę z coachem, a w jakich potrzebujesz terapeuty?
Na te pytania odpowiemy w poniższym wpisie, który powstał na bazie rozmowy z Lilianną Kupaj, założycielką jednej z pierwszych szkół coachingu w Polsce. Prekursorką i propagatorką stosowania metod coachingowych w edukacji.
Czym jest coaching?
Coaching jest procesem. Coaching jest metodą rozwojową dla osób i organizacji, szkół i nauczycieli.
Coaching jest relacją partnerską gdzie coach i jego klient lub coach i zespół podlegają procesowi rozwojowemu. Client i Coach są sobie równi. W odróżnieniu od terapii, doradztwa i consultingu.
W coachingu mamy zasadę, że klient wie, a coach tylko mu partneruje, zadaje pytania a klient słuchając swoich odpowiedzi podąża za nimi i rozwija się. Co również oznacza, że klient terapeutyczny może pracować z coachem w procesie coachingowym i realizować swoje cele.
Wiedza Coacha
Bardzo ważny jest własny proces edukacji coachingowej. To jest konkretna wiedza, którą trzeba pozyskać. To jest wiedza na którą potrzeba czasu. Coach się musi edukować.
Trzeba nauczyć się nie tylko umiejętności, kompetencji, ale równocześnie robić sesje gdzie coach wdraża w życie i sprawdza co wie, a czego jeszcze nie wie.
Gdzie przydają się umiejętności coachingowe
70% osób kończących szkołę coachingu nie chce zostać coachami, a umiejętności pozyskane podczas kursów chce wykorzystać po prostu w życiu i swoim własnym rozwoju zawodowym.
Umiejętności i wiedza coachingowa przydaje się na wielu płaszczyznach. Zaczynając od domu i relacji poprzez pracę, umiejętności managerskie. W firmach coraz większą popularność zyskują coachingowe style zarządzania. Ogromnym obszarem jest także coaching w edukacji, który niesie ze sobą zmianę myślenia o uczniu i daje zupełnie nową perspektywę.
Coaching w edukacji
Metody coachingowe mogą, a wręcz powinny być stosowane w edukacji. Mamy tu nowe nurty edukacyjne, które opierają się o założenie że dzieci uczą się od siebie nawzajem, a dorosły jest dla nich tylko przewodnikiem. Collin Sisson mówi też o tym, że coaching w szkołach ma budować ciekawość. Że to jedyna metoda, która może generować nowe rozwiązania.
Coaching otwiera umysł na ciekawość.
W czym może pomóc praca z coachem?
Skorzystaj z coachingu jeśli:
- Stoisz przed nowymi wyzwaniami
- Odczuwasz wypalenie zawodowe
- Jesteś na rozdrożu zawodowym
- Myślisz o przebranżowieniu się
- Czujesz, że nie korzystasz w pełni ze swoich talentów w życiu
W Życiu osobistym:
- Chcesz poprawić relacje – partnerskie
- Chcesz poprawić relacje z dziećmi
- chcesz poprawić relacje z samym sobą
Realizacja celów:
- osobistych
- zawodowych
- Przygotować się do nowych ról społecznych i zawodowych
- kończysz szkołę i wybierasz swoją drogę
Korzystaj z pracy z coachem także wtedy gdy nie udaje Ci się czegoś osiągnąć, masz przeszkody. Coach pomaga klientowi zobaczyć gdzie ma trudność.
Coaching to dobry początek do swojego własnego rozwoju.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej – zapraszam do odsłuchania nagrania Rozmowy Regeneracyjnej #18