Ajurweda w życiu i biznesie

Kolejny odcinek rozmowy regeneracyjnej dedykuję osobom szukającym w życiu równowagi, chcącym zadbać o zdrowie, a w efekcie poprawić jakość swojego życia. Z Anną Majczyk-Zawadą rozmawiamy o Ajurwedzie. Z tego odcinka dowiesz się, co to takiego (jeśli jeszcze nie wiesz) i jak może wpływać na Ciebie, Twoje samopoczucie oraz organizację. Zachęcam Cię do lektury artykułu lub posłuchania całej rozmowy z Anią, a potem do działania i życia w zgodzie z naturalnym rytmem.

 

Czym jest Ajurweda?

Ajurweda do tej pory kojarzyła mi się z odpowiednim ustawieniem sprzętów w domu. Podczas rozmowy z Anią okazało się, że moje skojarzenie było całkiem trafne. Vastu to sztuka projektowania przestrzeni mieszkalnych i biznesowych według ajurwedyjskich systemów. Jest ona jednym z elementów Ajurwedy, ale Ajurweda to coś więcej. To najstarszy system medyczny znany na świecie od ponad 5 tysięcy lat. Pochodzi z terenu współczesnych północnych Indii. To system, z którego wywodzi się zarówno medycyna tybetańska, jak i chińska. Ajurweda jest matką współczesnej medycyny i co ciekawe, nie uległa ona efektowi zapaści kulturowej. Przez 5 tysięcy lat udowodniła swoją skuteczność. Jest systemem medycznym, który w bardzo wielu krajach jest refundowany. Na Słowacji, w Niemczech i w krajach bałtyckich jest uznanym systemem medycznym równorzędnym dla współczesnej medycyny konwencjonalnej traktowanym jako jej uzupełnienie.

 

Co jest podstawą Ajurwedy? 

Bazą Ajurwedy jest obserwacja przyrody oraz podejście holistyczne, całościowe do wszystkiego, co nas otacza. System ten zakłada, że jesteśmy naturą.

Holistyczne podejście, w rozumieniu podejścia do człowieka, polega na zainteresowaniu się w równym stopniu jego ciałem, umysłem i duchowością. Są to trzy obszary nierozerwalnie ze sobą związane. Współczesna medycyna dość mocno skupia się na ciele, a nawet na jego fragmentach. Ajurweda zaczyna od pytań o to: 

  • Jak żyjesz?
  • O której wstajesz?
  • Jak się wysypiasz?
  • Jak się wypróżniasz?
  • Czy się pocisz, czy nie? 
  • Co masz w domu? Czy masz wsparcie swoich partnerów, rodziny?
  • Czy wierzysz w Boga? (nie musi to być ten Bóg, który jest nam najbardziej znany w Polsce, to szeroko rozumiana duchowość).

 

To tylko kilka z wielu pytań, które Ania zadaje swoim klientom podczas konsultacji.

 

Ajurwedyjskie żywioły i ich wpływ na nasze życie

Ajurweda uważa, że każdy z nas ma w sobie cząstkę pięciu różnych żywiołów – wody, ognia, ziemi, powietrza, przestrzeni.

Gdy powstajemy w łonie matki w ciągu 9 miesięcy ciąży, mamy w sobie energię kreacji. To wtedy kreuje się nasz stan zdrowia. To nasza unikalna konstytucja złożona właśnie ze wspomnianych pięciu żywiołów. Na jej ukształtowanie wpływają zarówno kwestie genetyczne, jak i to, co działo się w momencie naszej kreacji, czyli:

 

  •  w jakim stanie psychicznym byli rodzice,
  • jaka pora roku dominowała,
  •  co jedli rodzice.

 

To tylko kilka z wielu elementów, które w jakimś stopniu nas kształtują i wpływają na nasz unikalny stan zdrowia. Po urodzeniu dochodzą do tego różne życiowe okoliczności, zdarzenia, styl życia, odżywiania, które również modyfikują nasz unikalny stan zdrowia.

Aby na nowo do niego wrócić, należy postarać się wrócić do stanu pierwotnego. Ajurweda zachęca, by zastanowić się, co jest naszą unikalną konstytucją.

Ania podczas konsultacji, jakich udziela, zadaje szereg pytań, przeprowadza szczegółowy wywiad i podpowiada, jak małymi krokami, powoli wrócić do pierwotnego stanu zdrowia będącego dla nas idealną równowagą, balansem.

 

Ajurweda nigdy nie zastąpi współczesnej medycyny, ale może dać nam trochę więcej prewencji i pomóc zapobiec stanom, które mogą się w pewnym momencie wydarzyć. Jest również wsparciem przy dłuższych, przewlekłych terapiach.

 

Początek przygody z Ajurwedą

Zapytałam Anię o jej początek przygody z Ajurwedą. Gdy wybrała się na kolejne studia z psychologii społecznej ze specjalizacją trener grupowy, mocno odkryła psychologię i otworzyła się na coś więcej, na większe czucie. Była wtedy menedżerką w korporacji. Dzięki temu, że przestała zwracać uwagę na wskaźniki, a zaczęła zwracać uwagę na to, jak ludzie czują się, gdy je osiągają lub, gdy ich nie osiągają, jej zespoły fajnie się rozwijały.

Jej przygoda z Ajurwedą zaczęła się od cierpienia, braku zdrowia, złego samopoczucia. Źle spała, miała chaos w głowie, suchą skórę, bóle głowy, rano budziła się zmęczona. Chodziła na jogę, a na jednej z lekcji pojawiła się Karolina Szaciłło z wykładem o Ajurwedzie. Wtedy dowiedziała się, co może być źródłem jej problemów. Zaczęła interesować się Ajurwedą, przeczytała mnóstwo książek i ukończyła szkołę Ajurwedy u Marii Nowak-Szabat i Michała Szabata. To dało jej możliwość odpuszczania głowy, ponieważ przez wiele lat przyswajała bardzo dużo wiedzy podczas studiów, szkoleń, kursów.

Zrozumiała, że Ajurweda jest tym, co daje jej odpowiedzi na wszystkie pytania, które sobie zadawała. Ajurweda okazała się być brakującym puzzlem w jej życiu.

Dowiedziała się, jak ważny jest rytm dobowy, któremu wszyscy podlegamy. Okres między godziną 10 a 14, to czas największej produktywności, ale też najsilniejszego ognia trawiennego. Wtedy jesteśmy w stanie strawić wszystko, co zjemy. Po godzinie 18 przechodzimy w inną energię, która sprawia, że nasze trawienie spowalnia. Dlatego zdaniem Ani dobrze jest wstawać o 6, wtedy zaczyna się energia ziemi i wody, która sprawia, że jesteśmy ciężsi, czasem nabieramy opuchlizn, trudno nam wstać. Im później po 6, tym trudniej wstać. Dodatkowo w weekendy często zaburzamy swój rytm dobowy, odsypiając do późna.

Zgłębiając Ajurwedę Ania zapragnęła się nią zajmować i dzielić z innymi. Zobaczyła człowieka z jego żywiołami, a wiedza na ich temat dodała do jej konsultacji element zdrowia psychicznego.

 

Jak zastosować Ajurwedę w biznesie?

Ania pomaga również zastosować Ajurwedę w biznesie, wspierając liderów. Organizacje postrzega jako systemy złożone z żywiołów. Pracują w nich ludzie, którzy często mają zaburzone swoje żywioły. To wpływa bardzo mocno na organizacje. Właściciele firm z tradycjami, w których przeważa żywioł ziemi i wody często mówią, że zawsze tak robili, to im się sprawdza i będą tak robić dalej.

Ania patrzy na organizacje pod kątem tego, jakie żywioły w nich dominują, czego im brakuje. Często właściciele firm nie zmieniają swoich produktów i usług przez lata, mimo że czasy i potrzeby klientów się zmieniają. Wówczas pomocna może okazać się osoba z energią kreacji – powietrza, ruchu. W organizacjach potrzeba ludzi o różnych energiach. Dobrze również przyjrzeć się w firmie równowadze dawania i brania.

 

Co jest kupą w organizacji?

Jednym z tematów, na którym skupia się Ajurweda w obszarze zdrowia, jest wypróżnianie, jako jedna z oznak stanu naszego zdrowia. Zapytałam Anię wprost o to, co jest kupą w organizacji?

Jej zdaniem są to opinie użytkowników produktów i usług. Ważne, żeby tego rodzaju informacje były regularne, tak, jak ta kupa. To jest ten zwrot pokazujący, że musimy coś poprawić. Zwracając uwagę na merytoryczne opinie, możemy sporo poprawić w naszej usłudze, produkcie, ale też w komunikacji do rynku. „Wypróżnienie” to informacja zwrotna z rynku.

 

Sposoby na regenerację

Zapytałam Anię o jej sposoby na regenerację. Są nimi:

  •  regularne spacery, codzienne bycie w naturze minimum 30 minut (najlepsze godziny, w których warto się rozruszać to 6-10 rano i 18-22),
  •  w miarę możliwości zachowanie stałego rytmu dobowego każdego dnia,
  • picie ciepłej wody w ilości 30 ml wody na kg masy ciała,
  • odpuszczanie.

 

Mam nadzieję, że ta rozmowa regeneracyjna zainspiruje Cię do wprowadzenia pozytywnych zmian i życia w zgodzie z naturalnym rytmem.

 

Tematyka tego odcinka:

 Słuchając tej rozmowy regeneracyjnej, dowiesz się między innymi:

  • czym jest Ajurweda,
  • czym są ajurwedyjskie żywioły,
  • jak Ajurweda może pomóc w biznesie,
  • na co zwrócić uwagę, by „kupa” 😉 w organizacji była prawidłowa,
  • jakie sposoby na regenerację sprzyjają zdrowiu fizycznemu i psychicznemu.

 

Anna Majczyk-Zawada – Trenerka, Coachka, Konsultantka Ajurwedyjska. Ponad 20 lat spędziła w biznesie jako menedżerka sprzedaży, a później HR-u. Od 10 lat pracuje z klientami jako towarzyszka w zmianie. Czasem to zmiana organizacyjna, czasem mentalna.

Jako menedżerka w korporacjach ceniła sobie zindywidualizowane podejście do pracownika, biorące pod uwagę jego osobiste uwarunkowania do odnoszenia sukcesów.

 

W pracy trenerskiej swoje podejście rozszerzyła na indywidualne traktowanie organizacji. Uważa, że identyczna oferta dla każdej firmy nie jest ofertą dla żadnej z nich.

 

Odkąd połączyła pracę trenerską z Ajurwedą jej oferta dla klientów instytucjonalnych i prywatnych dopełniła się. Uczy biznes: kobiety i mężczyzn, jak pracować efektywnie, nie spalając się oraz, jak zachować prawdziwy balans między wymaganiami organizacji a własnymi potrzebami.

 

www.StacjaAjurweda.pl